2. Yaz Eğitim Kampı

genç-İMO 2. Yaz Eğitim Kampımızı Gerçekleştirdik

Odamız, bu yıl ikincisini düzenlediği genç-İMO Yaz Eğitim Kampı`nı 31 Ağustos-7 Eylül 2010 tarihleri arasında İzmir Foça`da gerçekleştirdi. Uzun süredir hazırlıklarına devem edilen kampa inşaat mühendisliği eğitimi veren 29 üniversiteden 95 öğrenci üyemiz, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile bazı Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz katıldı. Türkiye`nin dört bir yanından gelen öğrenci üyelerimiz, hem memleketin önemli gündemlerini tartıştılar hem de kişisel becerilerini geliştirme ve sergileme imkânı buldular.

Yoğun bir programa sahip olan kamp boyunca seminerler, söyleşiler ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Prof. Dr. Aziz Konukman`ın katıldığı "Türkiye`ye Bakmak: Ekonomik ve Siyasi Durum" konulu söyleşi, Birgün Gazetesi Yazarları Oğuzhan Müftüoğlu ve Yaşar Seyman`ın konuk olduğu "12 Eylül`le Hesaplaşma: Referandum" söyleşisi ile TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve Yönetim Kurulu Başkanımız Serdar Harp`in katıldığı "TMMOB ve Oda Politikaları" konulu söyleşileri öğrenciler ilgiyle takip ettiler. Türkiye"nin siyasi ve ekonomik gündemiyle yakından ilgilendikleri gözlemlenen öğrenciler sorularıyla söyleşileri birer tartışma platformuna dönüştürdüler.

Öğrencilerin mesleki eğitimlerine katkı sunma amacıyla hazırlanan seminerler, kamp programında bulunan önemli etkinlikler arasındaydı. Mimar Ela Çil, Mimar Vedat Tokyay ve İnşaat Mühendisi Erdem İnce"nin sunumlarıyla gerekleştirilen "Yapı Atölyesi: Ahşap Yapılar" seminerleri ile İnşaat Mühendisi Taylan Ulaş Evcimen ve Derelerin Kardeşliği Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan`ın sunduğu "HES"ler ve Su Politikaları" semineri öğrencilere mesleki bilgilerini geliştirme olanağı sundu.

TMMOB`deki toplumcu anlayışın mimarı TMMOB Eski Başkanı Teoman Öztürk`ün hayatını anlatan "Teoman Öztürk Belgeseli" ile İstanbul`da inşa edilen Boğaz Köprüsüne karşılık 68 Kuşağı`ndan bir gurup devrimcinin Hakkâri`de Zap suyuna yaptıkları köprüyü anlatan "Devrimci Gençlik Köprüsü" belgeselinin gösterimi de kamp programında yer aldı. Devrimci Gençlik Köprüsü Belgesel gösteriminin ardından Belgeselin yönetmeni Bahriye Kabayadı ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Öğrencilerin eğlenceli vakit geçirmeleri ve kişisel yeteneklerini sergilemelerinin yanı sıra ilgi duydukları alanlarda kendilerini geliştirmeleri amacıyla kamp programına çok sayıda atölye dahil edildi. Öğrenciler kamp süresince Tiyatro, Sinema, Eşli Danslar, Fotoğrafçılık, Halkoyunları, Heykel ve İletişim-Kamp Gazetesi Atölyelerinden tercih ettikleri en az iki atölyede hem keyifli zaman geçirdiler hem de buralarda birlikte ürettikleri çalışmaları kampın Atölyeler Sunumu ve Kapanış bölümünde sergileme imkanı buldular. Kampın etkinliklerinden biri de öğrenciler ve Yönetim Kurulu Üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirilen Voleybol Turnuvasıydı. Kamp boyunca ayrıca iki konser düzenlendi. Öğrenciler kampın açılış günü Manisa Celal Bayar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü"nden bir grup öğrencinin oluşturduğu Grup Betonarmy`nin şarkılarıyla; kapanış konserinde ise Muammer Ketencoğlu ve Balkan Grubu`nun seslendirdikleri şarkılarla dans edip eğlendiler.

  • 2. Yaz Eğitim Kampı
  • 2. Yaz Eğitim Kampı
  • 2. Yaz Eğitim Kampı
  • 2. Yaz Eğitim Kampı

TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası