9. Yaz Eğitim Kampı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 9. Yaz Eğitim Kampı, 13-19 Eylül 2017 tarihlerinde Seferihisar – İzmir`de düzenlendi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 9. Yaz Eğitim Kampı, 13-19 Eylül 2017 tarihlerinde Seferihisar – İzmir`de düzenlendi.

Öğrencilerin kolektif dayanışma içerisinde paylaşım kültürü üretme amacıyla düzenlenen eğitim kampı boyunca her gün mesleki ve toplumsal içerikli konular seminer veya söyleşilerle tartışıldı. Ülkenin dört bir yanından gelen genç-İMO üyeleri mesleğimizle ilgili birçok konuyu akademisyenlerden ve İnşaat Mühendisleri Odasına emek ve gönül vermiş meslektaşlarımızdan dinledi.

Kampın ilk günü çeşitli üniversitelerinden gelen öğrencilerle tanışma toplantısı düzenlendi. Atölyeler ve atölye hocaları tanıtıldı. Daha sonra ilk seminer olan "Mühendislikte ve Toplumsal Yaşamda Kadın" semineri, konuşmacı Hande Gazey tarafından anlatıldı. Toplumsal cinsiyetçiliğe öğrencilerin sorularıyla değinildi. Bu konular hakkında fikirler beyan edildi, sorular soruldu ve tartışma ortamı oluşturuldu. Akşam yemeğinin ardından Şantiye Tozu tiyatro ekibi tarafından "Asiye Nasıl Kurtulur?" oyunu gösterildi. Tiyatrodan sonra öğrenciler, verilen boş zaman diliminde sahilde vakit geçirdi.

2. gün sabah Tamer Özşeker`in eğitmenliğinde eğlenceli bir spor yapıp güne başlayan öğrenciler sporun hemen bitiminde mıntıka temizliği yaparak yaşam alanlarını kendileri temizledi. Bu sabah sporu ve alan temizliği kamp boyunca her sabah gerçekleştirildi. İlerleyen saatlerde İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz tarafından TMMOB ve Oda politikaları hakkında seminer verip öğrencilerin sorularını yanıtladı. Cemal Gökçe, projelerde bilime ve bilgiye başvurulmadığına dikkat çekti. Öğlen yemeğinden sonra Pamukkale Üniversitesinde akademisyen olan Prof. Dr. Soner Haldenbilen öğrencilere ulaştırma politikaları hakkında bilgiler verip ulaşımdaki özel araç kullanımına dikkat çekti. Haldenbilen, "Bir ülkenin gelişebilmesi için insanların özel araçtan çok toplu taşımayı kullanması gerekmektedir" dedi. Soner Haldenbilen`in konuşmasının ardından öğrenciler serbest zamanlarını oyunlar oynayarak kullandı.  Serbest zamandan sonra Tamer Özşeker`in eşliğinde Farkındalık eğitimine geçildi. Toplumsal Ayrımcılıkları daha iyi anlamak için bazı oyunlar oynandı.  Farkındalık eğitiminden sonra atölye çalışmalarına geçildi.

3. gün kahvaltıdan sonra Beste Ardıç Arslan yönetiminde "İşçi Sağlığı ve iş Güvenliği" semineriyle devam program devam etti. Öğle yemeği sonrasında çeşitli konularda öğrenciler ve yöneticilerin bir araya geldiği tartışma grupları kuruldu. Tartışma gruplarından sonra atölye çalışmaları yapıldı. Günün son etkinliği olarak Babamın Kanatları filmi izletildi.

4. gün, kahvaltının ardından farkındalık eğitimine geçildi, oyunlar oynandı ve tartışmalar yürütüldü. Öğle yemeğinden sonra atölye çalışmalarıyla devam edildi. Ardından Işıl Özgentürk`ün konuk olduğu, 1968 kuşağı öğrenci hareketi söyleşisi yapıldı. İlerleyen saatlerde iki oturumdan oluşan genç-İMO Forumu düzenlendi. İlk oturumda genç İMO`nun geliştirilmesi ve daha çok örgütlenmesi için fikir alış verişi yapıldı. İkinci oturumda ise eleştiriler alındı.

5. gün Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile yerel yönetimler üzerine konuşulan seminer gerçekleştirildi. Yine tartışma grupları oluşturularak öğrenciler ve İMO Yöneticileri konuşma fırsatı buldu.  Öğleden sonra edebiyat ve sanat konusu, gazeteci ve yazar Barış İnce`nin konuk olduğu söyleşide ele alındı. İnce, gazetecilerin maruz kaldığı baskılara dikkatleri çekti. Daha sonra sosyal etkinlik saatinde ekipler halinde oynan oyunla programa devam edildi. Gece atölye çalışmaları ve serbest zamanla sonlandı.

Kampta sinema atölyesi Tamer Özşeker, halk oyunları atölyesi Ebru Öztürk, fotoğraf atölyesi Baki Remzi Suiçmez, felsefe atölyesi Şafak Altan ve gazetecilik atölyesi Mehmet Bilber eğitmenliğinde gerçekleştirildi. 
Kampın son günü olan 6. gün atölye çalışmaları, farkındalık eğitimi ve tüm atölyelerin kamp boyunca hazırlıklarını sergiledikleri kapanış gecesiyle sonlandı.

Eğitim kampına; İMO Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Gökçe, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, İMO Yönetim Kurulu 2. Başkanı Şükrü Erdem, Sekreter Üyesi Hüseyin Kaya, Sayman Üyesi Cem Oğuz, Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Akça, Cihat Mazmanoğlu ve Necati Atıcı, İMO Danışma Kurulu Üyesi Ertan Parlar, Genel Sekreter Yardımcısı Bahaettin Sarı, Proje Koordinatörü Ceylan Özkul, Adana Şube Başkanı Halil Çağdaş Kaya, Yönetim Kurulu Üyesi Berdan Dinçyürek, Ankara Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özgür Topçu, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Onur Özergene, Balıkesir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Arbel Büyükyıldız, Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, Erzurum Şube Başkanı İlhan Tohumcu, Eskişehir Şube Başkanı Bülent Erkul, Eskişehir Yönetim Kurulu Üyesi Anıl Asil, Hatay Şube Başkanı Selim Harbiyeli, İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, İzmir Şube Başkanı Gürkan Erdoğan, Şube Sekreteri Hüseyin Kuzu, Muğla Şube Başkanı Alifer Atasever, Sakarya Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Semih Uçar, Konya Şube Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Yılmaz katıldı.

  • 9. Yaz Eğitim Kampı
  • 9. Yaz Eğitim Kampı
TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası