10. Yaz Eğitim Kampı

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 10. Yaz Eğitim Kampı, 2-7 Eylül 2019 tarihleri arasında, Seferihisar - İzmir`de gerçekleştirildi.

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI genç-İMO 10. YAZ EĞİTİM KAMPI TAMAMLANDI

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası genç-İMO 10. Yaz Eğitim Kampı, 2-7 Eylül 2019 tarihleri arasında, Seferihisar - İzmir`de gerçekleştirildi.

Genç-İMO örgütlülüğü 12. yaşına ulaşırken genç-İMO`nun en büyük etkinliklerinden biri olan genç-İMO yaz eğitim kampının onuncusu, hem İMO`nun mesleki-politik hattının aktarıldığı hem de sosyal ve kültürel açıdan eğitici-öğretici etkinliklerle tamamlandı.

Kampın ilk günü neredeyse ülkemizin her şehrinden gelen öğrenciler Seferihisar`da  buluştu. Kamp alanına yerleşilmesinin ardından yapılan tanışma etkinliği 11. Dönem Öğrenci Konseyi Başkanı Dilan Yılmaz`ın açılış konuşması ve Konsey üyelerinin kendilerini tanıtmalarıyla başladı. İMO Başkanı Cemal Gökçe ve TMMOB Başkanı Emin Koramaz`ın açılış konuşmalarının ardından katılımcı öğrenciler kendilerini tanıttı. İlk günün akşamında usta oyuncuların rol aldığı 1978 yılı yapımı Maden filminin açık hava gösterimi gerçekleştirildi.

İlk gün katılımcıların eşit oranda dağılım sağladığı atölye çalışmaları için gruplar oluşturuldu. Bu gruplar kamp süresince alanlarıyla ilgili çalışmalarda bulundu. Atölye çalışmaları tiyatro, dans-folklör, fotoğrafçılık, gazetecilik ve teknik (Afetlerden korunma) olmak üzere 5 farklı alanda gerçekleştirildi. Gerekli görülen durumlarda atölye eğitmenlerince ve katılımcıların onayıyla serbest zamanlarda da atölye çalışmalarına ağırlık verildi.  İkinci günden itibaren her sabah Tamer Özşeker ve Ebru Öztürk eğitmenliğinde genç-İMO`lular sabah spor yapıp güne başladı. Her gün sabah yayınlanan görevli listeleriyle kamp katılımcıları mutfakta, ortak alanlarda ve sahil temizliğinde görev aldı. Kamp boyunca, Tamer Özşeker eğitmenliğinde buz kırıcı oyunlar ve farkındalık oyunları da gerçekleştirildi.

Kampın ikinci günü İMO Başkanı Cemal Gökçe ve TMMOB Başkanı Emin Koramaz, TMMOB ve Oda politikaları hakkında seminer verdiler, öğrencilerin sorularını yanıtladılar.  Aynı gün ikinci seminer Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Mühendislikte Kadın başlığıyla gerçekleştirildi. Bu seminer Yelda Şimşir ve Sevinç Ustabaş Kara tarafından interaktif bir şekilde yönetildi, birçok soruya cevap verildi. İkinci günün sonunda 20. Yılında Marmara Depremi semineri Oda Başkanımız Cemal Gökçe tarafından sunuldu. Oldukça etkili ve yoğun katılımla gerçekleşen oturumda İstanbul`un betonlaşma sorunlarından Türkiye`deki inşaat sorunlarına kadar deprem sorunu tümüyle ele alındı.

Üçüncü gün Zeynep Altıok Akatlı ile ülke gündemi değerlendirildi, Sivas-Madımak katliamında katledilen aydınlarımızdan olan Metin Altıok`un şiirleriyle söyleşimiz son buldu. Aynı gün şair Şükrü Erbaş konuğumuz oldu ve şiirlerinden örneklerle Türkiye edebiyatına dair söyleşiyle devam etti. Üçüncü günün sonunda, Konsey Başkanı Dilan Yılmaz ve Konsey Sekreteri Fatih Erikçi`nin yönlendiriciliğinde, Türkiye`nin dört bir yanından katılım sağlanan genç-İMO yaz eğitim kampının bir fırsatı olarak genç-İMO forumu gerçekleştirildi. Neredeyse her şubeden katılımcının olduğu, yaklaşık üç saat süren bu forumda hem genç-İMO problemlerine hem de teknik gezi, seminer gibi teknik konulara dikkat çekildi.

Dördüncü günün ilk semineri İMO İnşaat Mühendisliği Eğitimi Kurulu Başkanı Halit Cenan Mertol`un katılımıyla gerçekleşen İnşaat Mühendisliği Eğitimi Sorunları semineriydi. Artan kontenjan ve inşaat mühendislerinin puanlarının oldukça düşmesi, niteliksiz eğitim ve laboratuvar yetmezliği gibi konular gündemde olduğu için seminerimiz oldukça yoğun geçti. Dördüncü günün son semineri İnşaat Mühendisleri Odası Onur Kurulu Başkanı Mustafa Selamanpakoğlu tarafından gerçekleştirildi. Bu seminerde iş hukuku ve inşaat mühendisliği mesleğinin hukuki sorumlulukları konuşuldu. Kampın dördüncü gününün akşamı kamp ateşine ayırlmıştı. Herkesin katıldığı, eşlik ettiği şarkılarla kamp ateşinin etrafında buluşuldu.

Beşinci gün atölye çalışmalarının sunumlarının sergileneceği gün olduğu için gün içerisinde en çok yoğunluk verilen atölye çalışmaları oldu. Atölye çalışmalarının aralarında pankart boyama etkinliğimiz oldukça keyifli geçti. Kampın kapanış etkinliği Konsey Başkanı Dilan Yılmaz, ardından da İMO Başkanı Cemal Gökçe`nin konuşmalarıyla başladı. Katılımcılara ve eğitmenlere hediyeleri ve teşekkür belgeleri takdim edildi. Daha sonra tüm hafta boyunca atölyelerde emek veren arkadaşlarımızın sunumları izlendi. Ebru Öztürk` ün eğitmenliğiyle dans-folklör, Tamer Özşeker`in eğitmenliğiyle tiyatro, Mehmet Oflazoğlu`nun eğitmenliğiyle fotoğrafçılık, Mehmet Bilber`in eğitmenliğiyle gazetecilik ve son olarak Abdullah İncir ve Nurgül Atabay eğitmenlerimizin desteğiyle depremden korunma ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi. Sunumlar tamamlandıktan sonra kapanış gecesi; öğrenci, eğitmen ve yöneticilerin birlikte katıldıkları dans ve halk oyunlarıyla neşeli bir  şekilde sona erdi.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası`nın geleceği olan Genç-İMO`lular yepyeni düşünceler, yeni bilgiler, farkındalıklar ve dostluklarla 7 Eylül sabahı kamp alanından ayrıldılar.

genç-İMO 10. Yaz Eğitim Kampına İMO Başkanı Cemal Gökçe ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, İMO 2. Başkanı Cemal Akça, İMO Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Şükrü Erdem, Sayman Üyesi Bülent Erkul, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Kaya, Cem Oğuz ve Necati Atıcı, İMO Onur Kurulu Başkanı Mustafa Selmanpakoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Bahaettin Sarı ve Ceylan Özkul, Manisa Şube Başkanı Fethi Obüs ve yönetim kurulu üyeleri ile İzmir Şube Başkanı Gürkan Erdoğan ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Tüm emeği geçenlere İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu ve genç-İMO Konseyi olarak çok teşekkür ediyoruz.

  • 10. Yaz Eğitim Kampı
  • 10. Yaz Eğitim Kampı
  • 10. Yaz Eğitim Kampı
TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası